Bílkoviny a jejich důležitost?
Bílkoviny a jejich důležitost
Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem všech buněk i tkání – a společně s tuky a sacharidy představují klíčovou makroživinu lidské výživy. V našem těle jsou opravdu důležité a zastávají řadu funkcí. Které z nich to jsou, jakým způsobem proteiny do těla dostat a co se děje při jejich špatném příjmu?
Co jsou to bílkoviny?
Bílkoviny jsou makroživiny složené z aminokyselin. V těle, konkrétně v trávicím traktu, se tedy rozkládají na jednotlivé aminokyseliny, které jsou poté syntetizovány na různé druhy bílkovin podle aktuální potřeby. Proteiny se dělí na dvě skupiny, a to jednoduché a složené. Celkově se podílí na mnoha činnostech – od tvorby svalů až po životně důležitou produkci hormonů a protilátek.
Jaké jsou funkce bílkovin?
Proteiny v těle zastávají řadu funkcí.
- Strukturální funkce zajišťuje tvorbu a opravu jednotlivých buněk a tkání.
- Obranná funkce posiluje obranyschopnost organismu.
- Díky nutriční funkci je tělu dodávána potřebná energie. Na tom se podílí také sacharidy a tuky.
- Bílkoviny jsou rovněž součástí regulačních a metabolických mechanismů. Řada těchto procesů je součástí enzymů, hormonů a transportních proteinů, na kterých jsou závislé veškeré tělesné funkce.
- Proteiny jsou nenahraditelnou složkou stravy. Na rozdíl od tuků a sacharidů není navíc naše tělo schopné bílkoviny skladovat, a proto je musíme přijímat pravidelně a v dostatečném množství během celého dne.
Jaký je doporučený příjem proteinů?
V rámci různých zdrojů se doporučené množství bílkovin liší. Světová zdravotnická organizace (WHO) však radí přijímat denně přibližně 0,8 až 1,2 gramů proteinů na kilogram hmotnosti. Můžete najít informaci o doporučeném množství 1 - 1,5 g na kilogram váhy, která se určitě nedá považovat za mylnou.
Uvedená hodnota se ovšem liší například u silových či vrcholových sportovců, ale také u lidí v rekonvalescenci, starších osob, těhotných žen či dospívajících. Dokonce se objevují názory i o 4 g bílkoviny na kilogram váhy, tohle množství ovšem nedoporučujeme a už vůbec ne dlouhodobě.
Jaké jsou zdroje bílkovin?
Bílkoviny nebo proteiny můžete přijímat jak z živočišných, tak rostlinných produktů. V případě, že držíte dietu It’s My Life, je dobré je navíc v běžné stravě zařazovat od 3. fáze dietního plánu. Mezi živočišné zdroje řadíme například kuřecí, krůtí a hovězí maso, vejce a mléčné výrobky, jako jsou sýry, tvarohy a (řecké) jogurty. Živočišné bílkoviny jsou komplexní, a tedy plnohodnotné. Obsahují totiž kompletní spektrum aminokyselin.
Bílkoviny však můžete čerpat také z rostlinných zdrojů – do této skupiny řadíme například ořechy, semínka, či luštěniny, jako jsou čočka, cizrna a hrách. Hodnotným zdrojem jsou také obiloviny, ze kterých můžete vyzkoušet sóju, quinou nebo amarant. Oproti živočišným bílkovinám jsou však bílkoviny v rostlinné stravě ovšem považovány za neplnohodnotné, a proto je pro tělo dobré zařazovat do jídelníčku potraviny z obou skupin.
Co se v těle děje při špatném příjmu proteinů?
V důsledku nedostatečného příjmu bílkovin může dojít k zastavení růstu, což je problém zejména u adolescentů. Rovněž se však můžete potýkat s narušením obranyschopnosti, zhoršením regulačních funkcí, špatným hojením ran či prodlouženou dobou rekonvalescence.
Komplikací však může být také nadbytečný příjem bílkovin. Ten sice není tolik obvyklý, ale i přesto k němu může dojít. V takovém případě pak dochází k nadměrnému zatěžování jater a ledvin, což může vést k přetěžování a následně poruchám funkcí těchto důležitých orgánů.
Je proto třeba myslet na to, abyste bílkoviny přijímali ve stravě rovnoměrně po celý den – a ne najednou. Naše tělo totiž není schopné jednorázově přijmout více než 30 gramů proteinů. A právě z toho důvodu se je snažte zahrnovat rovnoměrně do všech jídel, které během dne konzumujete. Produkty It’s my life proto obsahují optimální množství proteinů. Například koktejl s příchutí jahody a vanilky obsahuje 16 gramů bílkovin na 40gramovou porci a hlavní jídlo – těstoviny s milánskou omáčkou – 17 gramů na 55gramovou porci.
Bílkoviny, ale také sacharidy, vláknina či tuky plní v našem těle důležité funkce.