Co je ketóza a jak vzniká?
Co je to ketóza?
Ketóza je stav metabolismu, při kterém tělo získává většinu energie z keto látek. K tomu dojde v situaci, kdy se omezí denní příjem sacharidů přijímaných potravou. Stav ketózy se vyskytuje také často v těhotenství, v dětském věku či při hladovění.
Jak se dostat do stavu ketózy?
Snížením příjmů sacharidů (u většiny osob je k navození ketózy nutný denní příjem méně než 50 g sacharidů) dojde ke snížení hladiny hormonu inzulinu v krvi. A naopak k prudkému nárůstu využití mastných kyselin z tukových zásob organismu, proto je ketóza dobrá pro hubnutí. Většina z takto uvolněných mastných kyselin se dostává do jater, kde dochází k jejich oxidaci a přeměně na keto látky. Ty pak zajišťují pokrytí energetických potřeb organismu.
Jaké může mít keto dieta dopady na zdraví?
U zdravého jedince, který má v pořádku játra a ledviny není ketóza nebezpečná a v případě správného nastavení jídelníčku (omezení množství sacharidů, dodání optimálního množství ostatních živin, tj. vyváženého množství bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny) vede k rychlému úbytku tukové hmoty bez úbytku svalů.
Ketóza může mít také další pozitivní účinky, proto se v současné době zkoumá její vliv na projevy řady onemocnění. Snížení příjmu sacharidů pod hranici, kdy se metabolizmus přepíná na ketolátky, může mít pozitivní vliv na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou hladina triglyceridů v krvi, celkový cholesterol a HDL cholesterol.
Ketogenní dieta může u některých diabetiků zlepšit citlivost na inzulin až o 75 % a některým jedincům může pomoci do té míry, že je možné snížit dávky nebo i vysadit užívání perorálních antidiabetik.
Keto dieta navíc zmírňuje výskyt všech nejvýznamnějších příznaků metabolického syndromu a pomáhá snižovat vysokou hladinu triglyceridů v krvi. Keto dieta je také ideálním řešením, jak zhubnout břicho a boky (útrobní neboli viscerální tuk) a také snižuje vysoký krevní tlak.
Má keto dieta nežádoucí účinky?
Při přechodu na nízkosacharidový jídelníček mohou někteří jedinci pociťovat několik nežádoucích účinků, na které je potřeba myslet a na počátku programu jim přizpůsobit svůj denní režim. Jelikož se v prvních dnech tělo přepíná z jednoho typu metabolismu na jiný, a přitom se také čistí, mohou začátek nízkosacharidové diety provázet bolesti hlavy, únava, zácpa, pocení, snížení krevního tlaku a tzv. acetonový zápach z úst, neboť jednou z produkovaných keto látek je i kyselina acetonová. Nicméně většina těchto nežádoucích účinků je jenom dočasná a po několika dnech na ketogenní dietě vymizí.